Results and Pictures

What an amazing run – Fall Colors 2015!  Thank you to all who participated!

We so appreciate all the volunteers, including RaceMaker Production, for giving their time to improve our Hendricks County Parks!  You all make Hendricks County a better place to live and play!

Below, overall results, age groups and pictures (all the way at the bottom)!


 Results – Overall


Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC


5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Weaver 393 42 M 1 Top Fin 24:29.23 24:29.23 7:54/M
2 Jennifer Weaver 394 40 F 1 Top Fin 24:53.84 24:53.84 8:02/M
3 Greg Midgley 361 54 M 2 Top Fin 25:05.66 25:05.66 8:05/M
4 Lee OConnor 372 30 M 3 Top Fin 26:28.26 26:28.26 8:32/M
5 Andrew Thompson 399 9 M 1 1-10 26:31.19 26:31.19 8:33/M
6 Jack Keith 341 11 M 1 11-18 26:52.87 26:52.87 8:40/M
7 Lou Gilbert 330 46 M 1 46-55 26:54.92 26:54.92 8:41/M
8 Claire Donald 323 10 F 2 Top Fin 27:52.34 27:52.34 8:59/M
9 Cameron Norris 369 50 M 2 46-55 29:18.37 29:18.37 9:27/M
10 Claire Gilbert Danville IN 331 18 F 3 Top Fin 29:30.48 29:30.48 9:31/M
11 Norma Leverenz 354 50 F 1 46-55 30:28.78 30:28.78 9:50/M
12 Jamie Oconnor 373 29 F 1 26-35 32:00.69 32:00.69 10:19/M
13 Cal Keith 342 13 M 2 11-18 32:11.11 32:11.11 10:23/M
14 Sarah Wright 402 34 F 2 26-35 32:39.28 32:39.28 10:32/M
15 Debra Andrews 301 55 F 2 46-55 33:20.67 33:20.67 10:45/M
16 Stacie Borrousch 309 46 F 3 46-55 33:58.99 33:58.99 10:57/M
17 Geri Briskey 208 50 F 4 46-55 35:36.93 35:36.93 11:29/M
18 Karen Wagoner 390 48 F 5 46-55 35:39.97 35:39.97 11:30/M
19 Laney Gilbert 403 14 F 1 11-18 36:03.40 36:03.40 11:38/M
20 Jana Gilbert Danville IN 329 44 F 1 36-45 36:06.03 36:06.03 11:39/M
21 Joni Rondo 377 33 F 3 26-35 37:32.00 37:32.00 12:06/M
22 Valorie Palmer-Litton 374 31 F 4 26-35 37:57.77 37:57.77 12:15/M
23 David Smith 379 59 M 1 56-64 39:23.50 39:23.50 12:42/M
24 Kristina Hearing 337 29 F 5 26-35 41:16.82 41:16.82 13:19/M
25 Jonathan Hearing 336 28 M 1 26-35 41:18.05 41:18.05 13:19/M
26 Jack Lengerich 351 11 M 3 11-18 42:07.98 42:07.98 13:35/M
27 Julie Macy 358 52 F 6 46-55 43:12.58 43:12.58 13:56/M
28 Kevin Macy 357 56 M 2 56-64 43:26.41 43:26.41 14:01/M
29 Brooke Neeley 367 36 F 2 36-45 43:41.30 43:41.30 14:05/M
30 Tamara Miller 362 34 F 6 26-35 43:46.83 43:46.83 14:07/M
31 Dana Molskness 364 47 F 7 46-55 44:22.86 44:22.86 14:19/M
32 Molly Heyne 338 25 F 1 19-25 44:43.73 44:43.73 14:25/M
33 Brenda Rearick 375 57 F 1 56-64 45:18.50 45:18.50 14:37/M
34 Scott Rearick 376 51 M 3 46-55 45:23.27 45:23.27 14:38/M
35 Gary Lueker 355 57 M 3 56-64 45:45.23 45:45.23 14:45/M
36 Heather Watts 392 44 F 3 36-45 46:04.85 46:04.85 14:52/M
37 Cody Kistner 343 11 M 4 11-18 46:07.32 46:07.32 14:53/M
38 Zainab VanHorn-Ali 388 66 F 1 65-99 47:51.06 47:51.06 15:26/M
39 Kiley Brooks 316 36 F 4 36-45 48:27.43 48:27.43 15:38/M
40 Robin Crisler 319 40 F 5 36-45 48:48.20 48:48.20 15:45/M
41 Makaleigh Brann 314 7 F 1 1-10 49:07.44 49:07.44 15:51/M
42 Maverick Brann 313 9 M 2 1-10 49:08.00 49:08.00 15:51/M
43 Maria Brann 312 39 F 6 36-45 49:12.29 49:12.29 15:52/M
44 Matt Brann 315 42 M 1 36-45 49:15.06 49:15.06 15:53/M
45 Bob Lancaster 401 56 M 4 56-64 50:49.22 50:49.22 16:24/M
46 Jaclyn McClellan 360 25 F 2 19-25 51:18.29 51:18.29 16:33/M
47 Eileen Mundil 366 55 F 8 46-55 52:42.95 52:42.95 17:00/M
48 Unknown Partic. 265 265 M 1 0- 0 52:46.44 52:46.44 17:01/M
49 Heather Newman 368 26 F 7 26-35 54:49.06 54:49.06 17:41/M
50 Abby Cudworth 320 29 F 8 26-35 54:50.81 54:50.81 17:41/M
51 Amy Dickerson 321 39 F 7 36-45 56:18.42 56:18.42 18:10/M
52 Shivaun Mitchell 363 37 F 8 36-45 56:20.62 56:20.62 18:10/M
53 Larry Behling 308 71 M 1 65-99 57:20.61 57:20.61 18:30/M
54 Hannah Brame 310 25 F 3 19-25 57:29.45 57:29.45 18:33/M
55 Joel Brame 311 28 M 2 26-35 57:31.48 57:31.48 18:33/M
56 Kevin Carmichael 317 53 M 4 46-55 57:33.50 57:33.50 18:34/M
57 Jennifer Carmichael 318 51 F 9 46-55 57:36.12 57:36.12 18:35/M
58 Mary Dilthey-Griggs 322 57 F 2 56-64 57:55.23 57:55.23 18:41/M
59 Richard Griggs 334 55 M 5 46-55 57:58.48 57:58.48 18:42/M
60 Shelby Latuszek 347 6 F 2 1-10 59:07.50 59:07.50 19:04/M
61 Ryder Latuszek 348 4 M 3 1-10 59:43.31 59:43.31 19:16/M
62 Graham Latuszek 346 1 M 4 1-10 1:00:04.75 1:00:04.75 19:23/M
63 Karlee Latuszek 345 36 F 9 36-45 1:00:19.02 1:00:19.02 19:27/M
64 Aubriella Sterrett 382 4 F 3 1-10 1:00:41.02 1:00:41.02 19:35/M
65 Trisha Sterrett 380 36 F 10 36-45 1:00:42.65 1:00:42.65 19:35/M
66 Elizabeth Fife Pittsboro IN 326 38 F 11 36-45 1:00:49.20 1:00:49.20 19:37/M
67 Zion Sterrett 381 11 F 2 11-18 1:01:02.04 1:01:02.04 19:41/M
68 Kimberly Woolard 396 49 F 10 46-55 1:01:12.35 1:01:12.35 19:45/M
69 Irene Behling 307 70 F 2 65-99 1:01:57.82 1:01:57.82 19:59/M
70 Kathleen Lengerich 350 41 F 12 36-45 1:01:59.43 1:01:59.43 20:00/M
71 Paul Summers 386 53 M 6 46-55 1:03:28.35 1:03:28.35 20:28/M
72 Patricia Summers 387 52 F 11 46-55 1:03:33.85 1:03:33.85 20:30/M
73 Gregg Elkins 324 35 M 3 26-35 1:04:06.42 1:04:06.42 20:41/M
74 Katiri Elkins 325 34 F 9 26-35 1:04:08.09 1:04:08.09 20:41/M
75 Renae Lueker 356 54 F 12 46-55 1:06:35.56 1:06:35.56 21:29/M
76 Stacy Youngblood 397 39 F 13 36-45 1:07:01.37 1:07:01.37 21:37/M
77 Duane Horstman 340 52 M 7 46-55 1:07:05.23 1:07:05.23 21:38/M
78 Justin Arthurton 305 5 M 5 1-10 1:07:39.59 1:07:39.59 21:49/M
79 Todd Arthurton 304 33 M 4 26-35 1:07:41.02 1:07:41.02 21:50/M
80 Janet Hoffman 339 60 F 3 56-64 1:07:47.82 1:07:47.82 21:52/M
81 Keri Arthurton 302 33 F 10 26-35 1:07:56.04 1:07:56.04 21:55/M
82 Flo Walter 391 73 F 3 65-99 1:09:21.19 1:09:21.19 22:22/M
83 Dylan Anderson 300 11 M 5 11-18 1:27:32.00 1:27:32.00 28:14/M
84 Dean Stevens III 385 36 M 2 36-45 1:27:32.00 1:27:32.00 28:14/M
DQ Heather Thompson 398 35 F DQ 26-35 27:13.00 27:13.00 8:47/M
Top

10k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Troy Frazer 215 48 M 1 Top Fin
2 Mike Stein 236 53 M 1 Top Fin 46:00.55 46:00.55 7:25/M
3 Mike Woolard 245 44 M 2 Top Fin 48:11.87 48:11.87 7:46/M
4 Wyatt Dorsey 247 13 M 3 Top Fin 51:31.64 51:31.64 8:19/M
5 Rachel Fugate 249 36 F 2 Top Fin 51:33.73 51:33.73 8:19/M
6 Michael Armfield 202 54 M 1 46-55 52:52.36 52:52.36 8:32/M
7 Bryson Gilley 216 13 M 1 11-18 52:59.82 52:59.82 8:33/M
8 Jackson Moore 226 14 M 2 11-18 53:29.28 53:29.28 8:38/M
9 Kristi Huntington 220 40 F 3 Top Fin 53:33.64 53:33.64 8:38/M
10 Chris Sterrett 237 41 M 1 36-45 55:32.48 55:32.48 8:57/M
11 Jeremy Beasley 205 28 M 1 26-35 57:52.70 57:52.70 9:20/M
12 Ashley Hankins 217 26 F 1 26-35 59:00.52 59:00.52 9:31/M
13 Dick Whicker 243 66 M 1 65-99 1:00:09.71 1:00:09.71 9:42/M
14 Alexandria Bergman 206 27 F 2 26-35 1:01:15.61 1:01:15.61 9:53/M
15 Jennifer Crays 212 37 F 1 36-45 1:01:29.76 1:01:29.76 9:55/M
16 Alan Dunbar 214 38 M 2 36-45 1:01:35.66 1:01:35.66 9:56/M
17 Rob Dorsey 248 38 M 3 36-45 1:01:46.15 1:01:46.15 9:58/M
18 Catherine Repay 233 27 F 3 26-35 1:02:32.93 1:02:32.93 10:05/M
19 Garvin Adamson 200 58 M 1 56-64 1:02:43.65 1:02:43.65 10:07/M
20 Andrew Repay 232 28 M 2 26-35 1:03:04.87 1:03:04.87 10:10/M
21 Eric McClellan 224 25 M 1 19-25 1:03:36.86 1:03:36.86 10:15/M
22 Lindsay Marr 223 36 F 2 36-45 1:04:22.47 1:04:22.47 10:23/M
23 Todd Simpson 235 28 M 3 26-35 1:05:32.98 1:05:32.98 10:34/M
24 Kristy Beasley 204 26 F 4 26-35 1:05:34.81 1:05:34.81 10:35/M
25 Dan Stevens 238 64 M 2 56-64 1:07:11.32 1:07:11.32 10:50/M
26 Shelley Lamcaster 250 56 F 1 56-64 1:07:19.73 1:07:19.73 10:51/M
27 Gary Andrews 201 56 M 3 56-64 1:08:20.89 1:08:20.89 11:01/M
28 Ann Morris 230 57 F 2 56-64 1:13:28.26 1:13:28.26 11:51/M
29 James Hoffman 219 60 M 4 56-64 1:13:29.70 1:13:29.70 11:51/M
30 Heather Moore 229 16 F 1 11-18 1:22:02.00 1:22:02.00 13:14/M
31 Teresa Hazel 218 47 F 1 46-55 1:22:14.00 1:22:14.00 13:16/M
32 Charles Carter 246 58 M 5 56-64 1:25:15.00 1:25:15.00 13:45/M
33 Nick Lueker 222 26 M 4 26-35 1:27:22.00 1:27:22.00 14:05/M
34 Erica Simpson 234 29 F 5 26-35 1:27:25.00 1:27:25.00 14:06/M
Top

1-Mile

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Julianne Stephens 114 10 F 1 1-99 12:15.97 12:15.97 12:15/M
2 Craig Stephens 112 38 M 1 1-99 12:17.73 12:17.73 12:17/M
3 Hayden O’Connor Indianapolis IN 111 7 F 2 1-99 13:17.60 13:17.60 13:17/M
4 Brecken O’Connor 110 1 M 2 1-99 13:28.38 13:28.38 13:28/M
5 Raela Emsweller 120 5 F 3 1-99 17:08.84 17:08.84 17:08/M
6 Bree Emsweller 119 35 F 4 1-99 17:10.70 17:10.70 17:10/M
7 Leighton Oconnor 109 4 F 5 1-99 17:45.56 17:45.56 17:45/M
8 Sean Horan 107 50 M 3 1-99 20:23.50 20:23.50 20:23/M
9 Sheila Horan 106 52 F 6 1-99 20:25.03 20:25.03 20:25/M
10 Ryan Kistner 108 15 M 4 1-99 22:16.64 22:16.64 22:16/M
11 Robert Watts 117 47 M 5 1-99 22:18.15 22:18.15 22:18/M
12 Jarett Watts 118 18 M 6 1-99 22:20.75 22:20.75 22:20/M
13 Victoria Freije 104 4 F 7 1-99 30:34.23 30:34.23 30:34/M
14 Brandi Freije 103 32 F 8 1-99 30:44.58 30:44.58 30:44/M
15 Virginia Freije 105 2 F 9 1-99 30:50.39 30:50.39 30:50/M
16 Alicia Stephens 113 46 F 10 1-99 49:08.64 49:08.64 49:08/M

 

 

Age Group Results


Results by RaceMaker Productions LLC RaceMaker Productions LLC


5K

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Weaver 394 40 2 24:53.84 24:53.84 8:02/M
2 Claire Donald 323 10 8 27:52.34 27:52.34 8:59/M
3 Claire Gilbert Danville IN 331 18 10 29:30.48 29:30.48 9:31/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Makaleigh Brann 314 7 41 49:07.44 49:07.44 15:51/M
2 Shelby Latuszek 347 6 60 59:07.50 59:07.50 19:04/M
3 Aubriella Sterrett 382 4 64 1:00:41.02 1:00:41.02 19:35/M
Top

Female 11 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laney Gilbert 403 14 19 36:03.40 36:03.40 11:38/M
2 Zion Sterrett 381 11 67 1:01:02.04 1:01:02.04 19:41/M
Top

Female 19 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Molly Heyne 338 25 32 44:43.73 44:43.73 14:25/M
2 Jaclyn McClellan 360 25 46 51:18.29 51:18.29 16:33/M
3 Hannah Brame 310 25 54 57:29.45 57:29.45 18:33/M
Top

Female 26 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jamie Oconnor 373 29 12 32:00.69 32:00.69 10:19/M
2 Sarah Wright 402 34 14 32:39.28 32:39.28 10:32/M
3 Joni Rondo 377 33 21 37:32.00 37:32.00 12:06/M
4 Valorie Palmer-Litton 374 31 22 37:57.77 37:57.77 12:15/M
5 Kristina Hearing 337 29 24 41:16.82 41:16.82 13:19/M
6 Tamara Miller 362 34 30 43:46.83 43:46.83 14:07/M
7 Heather Newman 368 26 49 54:49.06 54:49.06 17:41/M
8 Abby Cudworth 320 29 50 54:50.81 54:50.81 17:41/M
9 Katiri Elkins 325 34 74 1:04:08.09 1:04:08.09 20:41/M
10 Keri Arthurton 302 33 81 1:07:56.04 1:07:56.04 21:55/M
DQ Heather Thompson 398 35 DQ 27:13.00 27:13.00 8:47/M
Top

Female 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jana Gilbert Danville IN 329 44 20 36:06.03 36:06.03 11:39/M
2 Brooke Neeley 367 36 29 43:41.30 43:41.30 14:05/M
3 Heather Watts 392 44 36 46:04.85 46:04.85 14:52/M
4 Kiley Brooks 316 36 39 48:27.43 48:27.43 15:38/M
5 Robin Crisler 319 40 40 48:48.20 48:48.20 15:45/M
6 Maria Brann 312 39 43 49:12.29 49:12.29 15:52/M
7 Amy Dickerson 321 39 51 56:18.42 56:18.42 18:10/M
8 Shivaun Mitchell 363 37 52 56:20.62 56:20.62 18:10/M
9 Karlee Latuszek 345 36 63 1:00:19.02 1:00:19.02 19:27/M
10 Trisha Sterrett 380 36 65 1:00:42.65 1:00:42.65 19:35/M
11 Elizabeth Fife Pittsboro IN 326 38 66 1:00:49.20 1:00:49.20 19:37/M
12 Kathleen Lengerich 350 41 70 1:01:59.43 1:01:59.43 20:00/M
13 Stacy Youngblood 397 39 76 1:07:01.37 1:07:01.37 21:37/M
Top

Female 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Norma Leverenz 354 50 11 30:28.78 30:28.78 9:50/M
2 Debra Andrews 301 55 15 33:20.67 33:20.67 10:45/M
3 Stacie Borrousch 309 46 16 33:58.99 33:58.99 10:57/M
4 Geri Briskey 208 50 17 35:36.93 35:36.93 11:29/M
5 Karen Wagoner 390 48 18 35:39.97 35:39.97 11:30/M
6 Julie Macy 358 52 27 43:12.58 43:12.58 13:56/M
7 Dana Molskness 364 47 31 44:22.86 44:22.86 14:19/M
8 Eileen Mundil 366 55 47 52:42.95 52:42.95 17:00/M
9 Jennifer Carmichael 318 51 57 57:36.12 57:36.12 18:35/M
10 Kimberly Woolard 396 49 68 1:01:12.35 1:01:12.35 19:45/M
11 Patricia Summers 387 52 72 1:03:33.85 1:03:33.85 20:30/M
12 Renae Lueker 356 54 75 1:06:35.56 1:06:35.56 21:29/M
Top

Female 56 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brenda Rearick 375 57 33 45:18.50 45:18.50 14:37/M
2 Mary Dilthey-Griggs 322 57 58 57:55.23 57:55.23 18:41/M
3 Janet Hoffman 339 60 80 1:07:47.82 1:07:47.82 21:52/M
Top

Female 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zainab VanHorn-Ali 388 66 38 47:51.06 47:51.06 15:26/M
2 Irene Behling 307 70 69 1:01:57.82 1:01:57.82 19:59/M
3 Flo Walter 391 73 82 1:09:21.19 1:09:21.19 22:22/M
Top

Male Open 5K Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Weaver 393 42 1 24:29.23 24:29.23 7:54/M
2 Greg Midgley 361 54 3 25:05.66 25:05.66 8:05/M
3 Lee OConnor 372 30 4 26:28.26 26:28.26 8:32/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Thompson 399 9 5 26:31.19 26:31.19 8:33/M
2 Maverick Brann 313 9 42 49:08.00 49:08.00 15:51/M
3 Ryder Latuszek 348 4 61 59:43.31 59:43.31 19:16/M
4 Graham Latuszek 346 1 62 1:00:04.75 1:00:04.75 19:23/M
5 Justin Arthurton 305 5 78 1:07:39.59 1:07:39.59 21:49/M
Top

Male 11 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jack Keith 341 11 6 26:52.87 26:52.87 8:40/M
2 Cal Keith 342 13 13 32:11.11 32:11.11 10:23/M
3 Jack Lengerich 351 11 26 42:07.98 42:07.98 13:35/M
4 Cody Kistner 343 11 37 46:07.32 46:07.32 14:53/M
5 Dylan Anderson 300 11 83 1:27:32.00 1:27:32.00 28:14/M
Top

Male 26 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jonathan Hearing 336 28 25 41:18.05 41:18.05 13:19/M
2 Joel Brame 311 28 55 57:31.48 57:31.48 18:33/M
3 Gregg Elkins 324 35 73 1:04:06.42 1:04:06.42 20:41/M
4 Todd Arthurton 304 33 79 1:07:41.02 1:07:41.02 21:50/M
Top

Male 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Brann 315 42 44 49:15.06 49:15.06 15:53/M
2 Dean Stevens III 385 36 84 1:27:32.00 1:27:32.00 28:14/M
Top

Male 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lou Gilbert 330 46 7 26:54.92 26:54.92 8:41/M
2 Cameron Norris 369 50 9 29:18.37 29:18.37 9:27/M
3 Scott Rearick 376 51 34 45:23.27 45:23.27 14:38/M
4 Kevin Carmichael 317 53 56 57:33.50 57:33.50 18:34/M
5 Richard Griggs 334 55 59 57:58.48 57:58.48 18:42/M
6 Paul Summers 386 53 71 1:03:28.35 1:03:28.35 20:28/M
7 Duane Horstman 340 52 77 1:07:05.23 1:07:05.23 21:38/M
Top

Male 56 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Smith 379 59 23 39:23.50 39:23.50 12:42/M
2 Kevin Macy 357 56 28 43:26.41 43:26.41 14:01/M
3 Gary Lueker 355 57 35 45:45.23 45:45.23 14:45/M
4 Bob Lancaster 401 56 45 50:49.22 50:49.22 16:24/M
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Larry Behling 308 71 53 57:20.61 57:20.61 18:30/M

10K

Female 10K Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rachel Fugate 249 36 5 51:33.73 51:33.73 8:19/M
2 Kristi Huntington 220 40 9 53:33.64 53:33.64 8:38/M
Top

Female 11 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heather Moore 229 16 30 1:22:02.00 1:22:02.00 13:14/M
Top

Female 26 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashley Hankins 217 26 12 59:00.52 59:00.52 9:31/M
2 Alexandria Bergman 206 27 14 1:01:15.61 1:01:15.61 9:53/M
3 Catherine Repay 233 27 18 1:02:32.93 1:02:32.93 10:05/M
4 Kristy Beasley 204 26 24 1:05:34.81 1:05:34.81 10:35/M
5 Erica Simpson 234 29 34 1:27:25.00 1:27:25.00 14:06/M
Top

Female 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Crays 212 37 15 1:01:29.76 1:01:29.76 9:55/M
2 Lindsay Marr 223 36 22 1:04:22.47 1:04:22.47 10:23/M
Top

Female 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Teresa Hazel 218 47 31 1:22:14.00 1:22:14.00 13:16/M
Top

Female 56 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shelley Lancaster 250 56 26 1:07:19.73 1:07:19.73 10:51/M
2 Ann Morris 230 57 28 1:13:28.26 1:13:28.26 11:51/M
Top

Male Open 10K Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Troy Frazer 215 48 1
2 Mike Stein 236 53 2 46:00 46:00 7:25/M
3 Mike Woolard 245 44 3 48:11 48:11 7:46/M
Top

Male 11 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bryson Gilley 216 13 7 52:59.82 52:59.82 8:33/M
2 Jackson Moore 226 14 8 53:29.28 53:29.28 8:38/M
Top

Male 19 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric McClellan 224 25 21 1:03:36.86 1:03:36.86 10:15/M
Top

Male 26 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeremy Beasley 205 28 11 57:52.70 57:52.70 9:20/M
2 Andrew Repay 232 28 20 1:03:04.87 1:03:04.87 10:10/M
3 Todd Simpson 235 28 23 1:05:32.98 1:05:32.98 10:34/M
4 Nick Lueker 222 26 33 1:27:22.00 1:27:22.00 14:05/M
Top

Male 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Sterrett 237 41 10 55:32.48 55:32.48 8:57/M
2 Alan Dunbar 214 38 16 1:01:35.66 1:01:35.66 9:56/M
3 Rob Dorsey 248 38 17 1:01:46.15 1:01:46.15 9:58/M
Top

Male 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Armfield 202 54 6 52:52.36 52:52.36 8:32/M
Top

Male 56 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Garvin Adamson 200 58 19 1:02:43.65 1:02:43.65 10:07/M
2 Dan Stevens 238 64 25 1:07:11.32 1:07:11.32 10:50/M
3 Gary Andrews 201 56 27 1:08:20.89 1:08:20.89 11:01/M
4 James Hoffman 219 60 29 1:13:29.70 1:13:29.70 11:51/M
5 Charles Carter 246 58 32 1:25:15.00 1:25:15.00 13:45/M
Top

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dick Whicker 243 66 13 1:00:09.71 1:00:09.71 9:42/M

1-Mile

Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Julianne Stephens 114 10 1 12:15.97 12:15.97 12:15/M
2 Hayden O’Connor Indianapolis IN 111 7 3 13:17.60 13:17.60 13:17/M
3 Raela Emsweller 120 5 5 17:08.84 17:08.84 17:08/M
4 Bree Emsweller 119 35 6 17:10.70 17:10.70 17:10/M
5 Leighton Oconnor 109 4 7 17:45.56 17:45.56 17:45/M
6 Sheila Horan 106 52 9 20:25.03 20:25.03 20:25/M
7 Victoria Freije 104 4 13 30:34.23 30:34.23 30:34/M
8 Brandi Freije 103 32 14 30:44.58 30:44.58 30:44/M
9 Virginia Freije 105 2 15 30:50.39 30:50.39 30:50/M
10 Alicia Stephens 113 46 16 49:08.64 49:08.64 49:08/M
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Craig Stephens 112 38 2 12:17.73 12:17.73 12:17/M
2 Brecken O’Connor 110 1 4 13:28.38 13:28.38 13:28/M
3 Sean Horan 107 50 8 20:23.50 20:23.50 20:23/M
4 Ryan Kistner 108 15 10 22:16.64 22:16.64 22:16/M
5 Robert Watts 117 47 11 22:18.15 22:18.15 22:18/M
6 Jarett Watts 118 18 12 22:20.75 22:20.75 22:20/M

Comments are closed.